İktidara Var Mısın

PARTİNİ KURUP BAŞA GELMEYE VARMISIN ?

öcalan: Abd'ye Güvenin

Paylaş
    fahapoca
    Parti Üyesi
    Parti Üyesi

Puanlar : 29
    Saygınlık : 1

default öcalan: Abd'ye Güvenin

Mesaj tarafından fahapoca Bir Cuma Ağus. 07, 2009 9:14 am

Kürt sorunun çözümü için 15 Ağustos'ta 'yol haritası' açıklayacağını duyuran Abdullah Öcalan, önceki gün avukatları ile yaptığı görüşmede bakın neler söyledi? İşte açıklamadaki o mesaj

Kürt sorunun çözümü için 15 Ağustos’ta “yol haritası” açıklayacağını duyuran Abdullah Öcalan, önceki gün avukatları ile yaptığı görüşmede, “çatışmaların durması ve sorunun çözümünde rol oynayabilmesi için şartların düzeltilmesi gerektiğini” söyledi. Avukatları ile görüşen Öcalan şu mesajları verdi:

MÜZAKERE GEREKİR
    Sorunun demokratik çözümü için bir müzakereye ihtiyaç vardır. Bu sorunu nasıl müzakere edeceksin, nasıl çözeceksin? Ben bu kanı durdurmak istiyorum... Eğer ben burada elimi çekersem korkunç şeyler de olabilir. Bölgede muazzam politik kültür oluşmuş, beş, on bin silahlı kişi var dağlarda, Kürtlerin her türlü gücü de var. Hiç kimse durduramaz. Eğer burada bu ölümleri, çatışmaları durdurmam isteniyorsa, benim rol almam isteniyorsa o zaman şartlarımın da düzeltilmesi gerekir. Ben burada bu şartlarda hiçbir şey yapacak durumda değilim. Sağlık sorunlarım da el vermiyor buna.
    DTP DE ANLAMIYOR
    Bu durumda benim dışımda siz nasıl çözerseniz, çözün, bu beni bağlamaz. Başkaları beni temsil etmez. Örneğin DTP ile mi çözmek istiyorsunuz, sizi engelleyen kimse mi var? Çözün. Sorunu bu şekilde çözebilecekseniz çözün. Zaten DTP de dahil Türkiye’deki partilerden hiçbirisi sorunu tam olarak anlayamıyor, kavrayamıyor. AKP’nin de sorunu yeteri kadar kavradığını zannetmiyorum.
    ÇEKİLECEĞİM

Ben, 15 Ağustos’ta kendi yol haritamı sunduktan sonra çekileceğim. Artık çözümün nasıl olacağına ilişkin Kürtler kendi kararını verir, PKK kendi kararını verir, DTP kendi kararını verir, Kürt halkı kendi kararını verir. Herkes kendi kararını kendisi verir. Buradan dağdaki adam hakkında karar verecek durumda değilim. Her gün eziyeti çeken kendisi.
    GÖKALP KEŞFETMİŞTİ

Şunu anlamak gerekiyor. Kürt Türksüz, Türk de Kürtsüz olmaz. Kürt olmadan siz bitersiniz. Kürt olmadan Türk de biter. Bunu en büyük milliyetçiniz Ziya Gökalp söylüyor. Gökalp bunu keşfetmiş. Milliyetçiliğin babasıdır, siz neden anlamıyorsunuz? Zaten çatışmasızlık hali devam ediyor. Herkes de bunu istiyor. Ancak bu konuda benim bir şey belirtmem, bir karar almam sözkonusu olamaz. Devlet bu konuda kendi kararını kendisi verecektir. Bu konuda DTP’nin de üzerine düşeni yapması gerekir. ABD ve Avrupa’nın çözümlerine güvenmemek gerekir.
    BUGÜN

Forum Saati Salı Kas. 20, 2018 11:30 am